1. ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ 

A΄ τάξη: ΥΓΕΙΑ: Διατροφή – Αυτομέριμνα – Οδική Ασφάλεια 

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μουρτζίλα Ευαγγελία 

Υποθεματική: «Δε μαλώνω, δε μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω»

Β’ τάξη: Ψυχική και Συναισθηματική υγεία – Πρόληψη 

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ζαφειρίου Δημήτριος, Δασκαλάκη Ζαχαρένια 

Υποθεματική:  «Τέχνη και Υγεία: Σημείο συνάντησης»

Γ’ τάξη: Γνωρίζω το σώμα μου – Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Βλάχου Δήμητρα, Κωστόπουλου Αγγελική

Υποθεματική: “Το σώμα μου αγαπώ, γιατί ζω μέσα σ’ αυτό” Μαθαίνω να σέβομαι το σώμα μου και καλλιεργώ την ψυχοκοινωνική – συναισθηματική μου υγεία 

Δ’ τάξη: Διατροφή – Αυτομέριμνα, Οδική Ασφάλεια 

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Πεχλιβάνη Ελένη 

Υποθεματική: “Υγιή παιδιά, Υγιής πλανήτης”

Ε’ τάξη: Ψυχική και Συναισθηματική υγεία – Πρόληψη 

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Θεοδωρόπουλος Κωνσταντίνος 

Υποθεματική: “Αφουγκράζομαι τα συναισθήματά μου”

Στ’ τάξη: Γνωρίζω το σώμα μου – Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Θεοδωρόπουλος Κωνσταντίνος 

Υποθεματική: “Φροντίζω το σώμα μου, αποκτώ επίγνωση για τις ανάγκες μου”.

 

2.  ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

 

 Α’ τάξη: Οικολογία – Παγκόσμια και τοπική Φυσική κληρονομιά

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μουρτζίλα Ευαγγελία 

Υποθεματική: “Dirty Stories: Σκέφτομαι πριν το πετάξω”

Β’ τάξη:  Φυσικές Καταστροφές, Πολιτική προστασία 

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ζαφειρίου Δημήτριος, Δασκαλάκη Ζαχαρένια 

Υποθεματική: “Πώς μιλάμε στα παιδιά μετά από μια φυσική καταστροφή”.

Γ’ τάξη: Παγκόσμια και τοπική Πολιτιστική κληρονομιά 

Υπεύθυνη εκπαιδευτικοί: Βλάχου Δήμητρα, Κωστόπουλου Αγγελική

Υποθεματική: “ Μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής και φυσικής κληρονομιάς – Ο ρόλος της Unesco στη διατήρησή τους”

Δ’ τάξη: Οικολογία – Παγκόσμια και τοπική Φυσική κληρονομιά

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Πεχλιβάνη Ελένη 

Υποθεματική: “Δες τη ζωή μέσα από τα μάτια ενός ακηδεμόνευτου σκύλου”.

Ε’ τάξη: Φυσικές Καταστροφές, Πολιτική προστασία 

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Θεοδωρόπουλος Κωνσταντίνος

Υποθεματική: “Άνθρωπος – Φύση, αλληλένδετες υπάρξεις”

Στ’ τάξη: Παγκόσμια και τοπική Πολιτιστική κληρονομιά 

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Θεοδωρόπουλος Κωνσταντίνος 

Υποθεματική: “Περιήγηση σε παγκόσμια και τοπικά μνημεία της φύσης”

 

3.  ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

 

Α’ τάξη: Ανθρώπινα δικαιώματα 

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μουρτζίλα Ευαγγελία 

Υποθεματική: “Τα δικαιώματα των παιδιών”

Β’ τάξη: Εθελοντισμός, διαμεσολάβηση 

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ζαφειρίου Δημήτριος, Δασκαλάκη Ζαχαρένια 

Υποθεματική: “Ευαισθητοποίηση και προσφορά (επαφή με οργανισμούς π.χ. Το χαμόγελο του παιδιού, Κιβωτός…)

Γ’ τάξη: Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός, διαφορετικότητα

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Βλάχου Δήμητρα, Κωστοπούλου Αγγελική

Υποθεματική: “Όλοι διαφορετικοί – όλοι ίσοι. Ενσυναίσθηση και αντίληψη της διαφορετικότητας. Μαθαίνω να σέβομαι καθετί διαφορετικό”

Δ’ τάξη: Ανθρώπινα δικαιώματα 

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Πεχλιβάνη Ελένη 

Υποθεματική: “Εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα”

Ε’ τάξη: Εθελοντισμός, διαμεσολάβηση 

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Θεοδωρόπουλος Κωνσταντίνος 

Υποθεματική: “Ενεργός συμμετοχή στην κοινωνία μας”

Στ’ τάξη: Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός διαφορετικότητα

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Θεοδωρόπουλος Κωνσταντίνος 

Υποθεματική: “Μοναδικότητα – ατομικότητα – συλλογικότητα”

 

4. ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ – Δημιουργική σκέψη και Πρωτοβουλία 

 

Α’ τάξη: STEM – Εκπαιδευτική Ρομποτική 

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μουρτζίλα Ευαγγελία 

Υποθεματική: “Οι μικροί εξερευνητές”

Β’ τάξη:  Επιχειρηματικότητα – Αγωγή Σταδιοδρομίας – Γνωριμία με επαγγέλματα 

Υπεύθυνη εκπαιδευτικοί: Ζαφειρίου Δημήτριος – Δασκαλάκη Ζαχαρένια 

Υποθεματική: “Τα παραδοσιακά και τα σύγχρονα επαγγέλματα”

Γ’ τάξη: Επιχειρηματικότητα – Αγωγή Σταδιοδρομίας – Γνωριμία με επαγγέλματα 

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Βλάχου Δήμητρα, Κωστοπούλου Αγγελική

Υποθεματική: “Επιχειρηματικότητα / φτιάχνω τη δική μου εικονική επιχείρηση.

Η έννοια του business plan στα παιδιά “

Δ’ τάξη: STEM – Εκπαιδευτική Ρομποτική 

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Πεχλιβάνη Ελένη 

Υποθεματική: “First Lego League Junior – STEM (educt)”

 Ε’ τάξη: STEM – Εκπαιδευτική Ρομποτική

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Θεοδωρόπουλος Κωνσταντίνος

Υποθεματική: “Καλλιεργώ δεξιότητες διαχείρισης σύνθετων προβλημάτων – Εκπαιδευτική ρομποτική”

Στ’ τάξη: Επιχειρηματικότητα – Αγωγή Σταδιοδρομίας – Γνωριμία με επαγγέλματα

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Θεοδωρόπουλος Κωνσταντίνος

Υποθεματική: “Σύγχρονα επαγγέλματα”